Dnes jsoudigestoře nepostradatelnou součástí každé kuchyně. Jejich dizajn a funkčnost se za poslední roky velmi zlepšili. Slouží k odsávání všech zápachů a par, které v naší kuchyni při vaření vzniknou. Bez něj by se páry mohly usazovat na stěnách nebo na stropě a mohly by na těch místech vznikat plísně.
Ať už vaříme hodně nebo málo, bez kvalitní digestoře bychom vařit neměli. Při jejím pořízení bychom se měli řídit několika základními parametry.
· Velikost kuchyňského prostorua podle tohovýkon. Měli bychom vybírat podle metrů kubických, které v kuchyni jsou
· Zvážíme, jestli páry vyvedeme ven nebo je můžeme jen přefiltrovat a vrátit zpět do místnosti. Podle toho máme odsavač odtahový nebo recirkulační
Odtahový odsávačje nejefektivnější, ale vyžaduje přímé připojením komína nebo do větracího potrubí. Podle typu vývodu si můžeme vybrathorní, zadní, boční nebo rohový.
Recirkulační odsávačje šetrný, ale hlučný. Díky uhlíkovému filtru čistí nasátý vzduch od mastnoty. Filtry musíme měnit jednou za půl roku.
· Hlukby neměl být vyšší než 58 dB. Některé digestoře jsou vybaveny regulací výkonu, což znamená, že čím nižší stupeň použijeme, tím bude i hlučnost nižší
· Materiál, ze kterého je vyroben – imitace chromu, skla, plastu, dřevotřísky
Digestoř umístíme nejméně 75 centimetrů nad varnou plochu, přičemž doporučená vzdálenost je 80–85 centimetrů. Můžeme si vybrat z několika druhů podle umístění sporáku. Buď může být zabudovaný pod nižší skříňkou kuchyňské linky, nebo je naše kuchyň vybavena ostrůvkem a digestoř umístíme do stropu nad sporák v ostrůvku. Pro menší kuchyně může být řešením digestoř výsuvná.
Všechny typy odsavače můžou být doladěním stylu naší kuchyně. Může být jejím dekorativním prvkem a doplňovat kuchyňskou linku nebo naopak může být její dominantou. Vybrat si můžeme z různých provedení, záleží jen na našem vkusu.
Vhodným vybavením digestoře je jehoosvětlení, které si můžeme rozsvítit, abychom viděli na to, co vaříme. Ovládat jej můžeme pomocí tlačítek, senzorů nebo dokonce dálkového ovládání.