Ostré sluneční paprsky stejně jako chladivý déšť dokáží pohodu na zahradě poměrně efektivně zkazit. Aby k tomu nedošlo, je vhodné pořídit si na zahradu nějaký druh zastřešení. Vzhledem k tomu, že možností je dnes celá řada, můžete mít problém vybrat si to správné řešení. Z toho důvodu byste se měli zaměřit na následující řádky, jejichž obsah by vám měl při výběru vhodného zastřešení pro vaši zahradu účinně pomoci při následném výběru.
1. Party stany – asi nejlevnější způsob, jak zastřešit část zahrady je pořídit si party stan. Nejedná se o nic extra zajímavého jak po konstrukční, tak i po vizuální stránce, ale svou práci tento druh stanu bezpochyby odvede. Jedná se v podstatě na pár tyčí obalených nepromokavou plachtou. Party stany se většinou nepoužívají dlouhodobě, ale pouze omezený čas, ovšem pokud stan dostatečně pevně ukotvíte v zemi, aby vám ho neodfoukl vítr, nikde není řečeno, že ho nemůžete používat po celé letní prázdniny. Je to levné, i když ne kdovíjak elegantní řešení.
2. Pergoly – stejně efektivní, ale daleko elegantnější jsou pergoly. Jedná se o konstrukce, které jsou v prostorách zahrad v podstatě jako doma. Vyrábějí se ze dřeva, respektive z hliníku nebo oceli. Dřevěné typy jsou obecně považované za hezčí, ale na druhou stranu je nutné je ošetřovat, jelikož dřevokazný hmyz nebo nevlídné počasí se dokáží na přírodním materiálu jaksepatří podepsat. Pergoly se dle uchycení dělí na samo stojné a podepřené, nejčastěji domem nebo jiným druhem stavby.
3. Altány – pokud chcete mít před domem další zajímavou stavbu, pořiďte si nebo si postavte svépomoci altán.
Na rozdíl od pergoly se nejedná pouze o střechu drženou pilíři či domem, ale o samostatnou stavbu, která by se s trochou fantazie a hodně vrstev oblečení dala používat i v zimních měsících. Cena altánů se pohybuje v řádech jednotek, ale mnoha desítek tisíc. Záleží hodně na velikosti, materiálu i designu.