Pokud není alergie důsledně léčena, existuje riziko vzniku sekundárních onemocnění, jako je astma nebo chronické poškození plic. Ty pak mohou být mírněny pouze léky, ale nemohou být vyléčeny. Vědci se domnívají, že astma u dětí je právě způsobeno alergií na domácí prach. Domácí roztoč se živí plísněmi. Najdete ho v matracích, kobercích a čalouněném nábytku.
1. Nevypouštějte je
Zakryjte své matrace pouzdry proti roztočům. Tyto kryty udržují alergeny v interiéru matrace, I když se švy pouzder mohou stát porézními, měly by být nejméně dvakrát ročně vyprány na nejméně 60 stupňů Celsia. Aby se zabránilo množení roztočů domácího prachu, jejich výkalům a jiným alergenům, je vhodné vyměňovat matrace každých osm let.
2. Perte na vysoké teploty
Nejlepší je kupovat pouze prádlo, které můžete prát při teplotě nad 60 stupňů Celsia. Když perete polštáře, peřinu a koberečky při vyšších teplotách, roztoči prachu umírají.
3. Větrejte
Suchý a chladný vzduch je špatný pro tyto tvory. Pravidelně proto větrejte svůj byt. Nejlepší je zajistit, aby vlhkost nikdy nepřekročila 60%. Můžete to zkontrolovat vlhkoměrem.
4. Vyvarujte se sběru prachu
Zejména v ložnici byste se měli často uchýlit k vysavači. Nejlepší způsob je se vyhnout lapačům prachu, jako jsou těžké závěsy, otevřené regály, těžké polštáře a tlusté koberce. Lepší jsou podlahy bez spojů, jako je korek, linoleum a parkety nebo koberce s krátkým vlasem.
5. Zabijte je
Existují chemické a biologické přípravky, které účinně zabíjí roztoče domácího prachu. Nebojte se jich a čistěte koberce a čalouněný nábytek každých šest měsíců. Pouhé vyklepání nepomůže, je to jen zbytečně víření prachu. Po použití těchto prostředků nezapomeňte větrat.
6. Zmrazte je
Chlad je zabijí, stačí prádlo nebo plyšové hračky zabalit do mrazničky. Máte také možnost koupit plyšové hračky vyrobené z materiálu s hustou protialergenovou látkou. Ve všech případech se ujistěte, že vycpané plyšové hračky můžete prát na 60 stupňů.
7. Dbejte na sací výkon
Používejte vysavače, které pracují s trvale vysokým sacím výkonem a speciálními filtry částic (filtry třídy Hepa nebo S-class). Tato certifikovaná zařízení zabraňují opětovnému vyfukování částic alergenů při vysávání.
8. Udržujte stěny hladké
Při stavbě nebo renovaci domu vytvořte omítky nebo hladké stěny a stropy. Navazují méně prachu než strukturální omítka a tapety z hrubého nebo přírodního vlákna. Také si vyberte barvy a tapety, které absorbují vlhkost a rozhodněte se pro povrchové vytápění ve stěnách nebo podlahách. Měli byste se vyvarovat používání parotěsných materiálů, zvyšují vlhkost v místnosti.
9. Otestujte koncentraci roztočů
S tyčkami Acarex můžete měřit koncentraci roztočů ve vašem domě. Ty obdržíte v lékárně. Pokud se vám tyto jednoduché testy nelíbí nebo jsou příliš nejisté, máte možnost najmout si profesionála. Zkoumá obytné prostory na alergenní látky. Test určuje koncentraci roztočů ve vzorku prachu.