Kdo by tuto květinu neznal. V létě na polích určitě nemůžeme přehlédnout její zářivou barvu a velké výrazné květy, které na nás pozitivně působí. Slunečnice patří neodmyslitelně k létu.
Ozdobí ve váze nejen náš stůl, ale užitečná bude i pro naše zdraví ve formě oleje nebo semínek. Nezanedbatelné místo má také její zastoupení v kosmetických přípravcích.
Co je na slunečnici nejcennější?
Jsou to právě slunečnicová semena, ze kterých se získává slunečnicový olej. Velmi zdravé je konzumování slunečnicových semen samotných. Jsou pro nás zdrojem cenných vitamínů a jiných zdraví prospěšných látek. Obsahují 45% oleje, velké množství draslíku, manganu, hořčíku, kyseliny listové a vitamínu B3 a B6, který blahodárně působí na naši nervovou soustavu. Slunečnicová semínka bychom měli zařadit do našeho jídelníčku co nejčastěji. Nic nezkazíte, když si s nimi posypete zeleninový salát, přidáte je do jogurtu nebo do domácího chleba. Smíchat je můžete se sušeným ovocem, oříšky, vločkami s medem. Získáte chutnou, výživnou a velice zdravou snídani nebo svačinu. Můžete je i opražit a posypat s nimi hotový pokrm.
Můžeme si vypěstovat slunečnici sami?
Určitě ano a není na tom nic složitého. Ve venkovských zahradách ji uvidíte velmi často. Stačí jí slunné stanoviště chráněné před větrem a pravidelná zálivka. Od věci není opora, aby se vám rostlina nezlomila. Není výjimkou, když vám slunečnice vyroste až do tří metrů.
Kdy sbírat slunečnicová semena?
Neobávejte se, že nepoznáte správný čas ke sběru semen. Semena sbírejte na podzim a to v době, kdy květ slunečnice,,sklání hlavu,,. Kalich rostliny, který naleznete na zadní části květu získá hnědou barvu a semínka budou černá. To je vhodný okamžik ke sběru semen. Semena po sklizni nechte dosušit na vzduchu, aby vám nezplesnivěly. Uchovejte je nejlépe v lednici, aby vám nežlukla.